Illustration © Nikki McClure

contentarea top menu

Žibutė (Online-TV)

type=digital_archives

Info:
Žibutė ('Violet') is a Lithuanian feminist internet TV show. It was launched in December 2012 and currently is the only regularly updated grassroots feminist media project in the country with a vision to become a feminist media platform in Eastern Europe, also accessible in English, and with a focus on the region’s extensive feminist scene and history. The show is entirely run by volunteers and recently the first English episode has been launched (with a focus on feminists who fight Neo-Nazism in Lithuania).

Statement:
"Žibutė" yra savanoriškais pagrindais kuriama ir internetu transliuojama dvisavaitė feministinė televizijos laida. "Žibutė"- tai alternatyvus žiniasklaidos kanalas, kuriame rodoma tai, kas šiandien rūpi toms, kam artimos feminizmo judėjimo idėjos ir tikslai. "Žibutėje" - ne vien feministės, bet ir feministai bei tie, kurie neišsitenka viename feminizme, judėjime ar tapatybėje. "Žibutėje" - pašnekesiai su įdomiais žmonėmis, video kūryba, muzika, reportažai iš parodų ir protestų, transkontinentiniai skambučiai, receptai, sniego senių lipdymai bei kitokie atradimai.

"Žibutę" galima platinti nekomerciniais tikslais su nuoroda į laidą. Neatsiklausus neleidžiama laidos turinio iškarpyti, remiksuoti, permontuoti, pildyti ar kitaip iškraipyti.

ENG. "Žibutė" ("Violet") is a bi-weekly Lithuanian feminist internet show. It is made entirely by volunteers.

Location

Vilnius
Lithuania
54° 41' 13.7616" N, 25° 16' 46.7436" E
Names of Producers/organizers/editors/creators: 
collective
Timerange, Issue-nr, ...: 
2012 - now
Language of project: 
Lithuanian, English
Topic: 
Activism
Global affairs & transnationalism
Grassroots media in Europe
Networking & community building
Political participation