Illustration © Nikki McClure

contentarea top menu

Feminist Yaklaşımlar (E-zine)

type=digital_archives

Info:
Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar ("Feminist Approaches to Culture and Politics") is a Turkish ezine published every four months, publishing articles, interviews, stories, poems, etc.; to view all issues and all content you have to be a member (membership for free) and be logged in; emphasis on feminist theory (publishing also Turkish translations of theoretical texts), feminist activism and feminist movement in Turkey and abroad, gender and war, anti-militarism, migration/minority women (Armenian, Kurd), politics and gender, women's rights/human rights, culture, gender/situation of women in Turkey and elsewhere, Turkish politics/constitutions and gender aspects, violence, prostitution, etc. since three years they are publishing every year a print version with articles taken from the ezine

Statement:
Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar, Türkiye'de ve dünyada doğrudan kadınları ilgilendiren konuların yanı sıra, kadınların etkinlik gösterdiği veya etkilendiği tüm alanlarda kadın bakış açılarını yansıtmayı hedefler. Yayın politikası gereği kültürlerin ve kimliklerin çeşitliliğini gözeten; anti-militarist ve demokratik bir çizgiyi benimseyen Feminist Yaklaşımlar’ın feminist aktivizm ile feminist teorinin buluşabileceği bir zemin oluşturması hedeflenmektedir. Bu kaygılarla örtüşecek biçimde, format konusunda sınırlandırmaya gitmemek; tersine, kadınların farklı alanlardaki becerilerini dikkate alarak değişik ifade biçimlerinin (makale, söyleşi, öykü, şiir, karikatür, güncel değerlendirmeler, vb.) geliştirilmesini desteklemek önemli bir tercih olarak benimsenmektedir.

Kadın gündemlerini dikkate alarak oluşturulan dergi çerçevesi, yayın kurulu ile danışma kurulu arasındaki görüş alışverişiyle şekillenir. Materyallerin yayınlanmasına yayın kurulunun ve hakemlerin onayının ardından karar verilir. Dergide, feminist inisiyatifin öncelikli bir konumda bulunması anlamında kadınlar lehine pozitif ayrımcılık uygulanır. Kadınlar tarafından yazılmış metinlere öncelik verilir.

Location

Istanbul
Turkey
41° 0' 18.972" N, 28° 58' 37.056" E
Names of Producers/organizers/editors/creators: 
Boğaziçi Gösteri Sanatları Org. Eğitim ve Yay. Hiz. Ltd. Şti. Editorial board managing editor: Özlem Aslan
Timerange, Issue-nr, ...: 
2006 - now
Language of project: 
Turkish
Image: 
Rights: 
Copyright reserved
Topic: 
Activism
Art
Gender studies
Grassroots media in Europe
Human rights
LGBT and queer issues
Migration & border issues
Peace
Sexual violence
Women's Liberation Movement