Illustration © Nikki McClure

contentarea top menu

type=digital_archives

"LADYFEST 2005

Już po raz drugi w Warszawie rusza LADYFEST - organizowany przez kobiety i poświęcony prezentacji niezależnej kultury kobiecej festiwal typu "non profit". Od 9 do 11 grudnia 2005 roku będzie mieć miejsce szereg koncertów, performances, wystaw, projekcji filmowych, warsztatów, wykładów, dyskusji, spotkań oraz akcji ulicznych w przestrzeni miejskiej. LADYFEST - festiwal wyrastający ze sceny punk i ruchu riot grrrl, po raz pierwszy odbył się w 2000 roku w Olimpii (Waszyngton, USA). Jednak idea tego pełnego nieskrępowanej energii festynu spod znaku kobiecej kultury D.I.Y. okazała się na tyle nośna, że podobne imprezy organizowane są w wielu miastach na świecie. Odbyły się również i w Polsce. To w pełni demokratyczna scena prezentacji sztuki artystek wywodzących się z różnych pokoleń i środowisk. To również przestrzeń otwarta dla debiutantek, wyzwolona z komercyjnych reguł rynku sztuki, dyktatu kuratorów i galerników. Jednak przede wszystkim LADYFEST to bardzo silny przekaz społeczny i polityczny: antyseksistowski, antyhomofobiczny, antyrasistowski, antykapitalistyczny i wolnościowy. Zależy nam głównie na tym, by w oddolny, niehierarchiczny sposób tworzyć wspólną przestrzeń działań artystycznych, w której podział na to, co polityczne, i to, co prywatne, ulega zatarciu.
Korzystając z tego, że w tym roku daty naszego festiwalu pokrywają się z obchodzonym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, który zamyka prowadzoną od 25 listopada kampanię 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Wobec Kobiet, zamierzamy głośno mówić o kwestiach praw kobiet w kontekście przemocy. W 1993 roku uznano, że prawa kobiet stanowią integralną część powszechnych praw człowieka. Także prawa do życia wolnego od przemocy i poszanowania godności każdej jednostki. Tymczasem w Polsce kobiety nie czują się bezpieczne: co roku przemocy doświadcza ponad 70 tys. z nich, ponad 3000 - staje się ofiarami gwałtów. To jednak tylko niewielki procent wykrytych przestępstw.
Dlatego częścią tegorocznego LADYFESTU stanie się zaplanowany na 10 grudnia marsz PRZECIWKO PRZEMOCY." (http://ladyfest.webpark.pl/manifest.htm)

Location

Warsaw
Poland
52° 13' 27.966" N, 21° 0' 21.0924" E
Date: 
12/09/2005 - 12/11/2005
Image: 
Topic: 
Ladyfest