Illustration © Nikki McClure

contentarea top menu

femka (Blog since 2008, Magazine since 2011)

type=digital_archives

Info:
femka.net is a kind of newsportal where different women (at the moment over 80! authors are registered) can write and publish their articles (there is a kind of permanent call for contributions), supervised by an editorial board which chooses the content, writes too and maintains the website. femka.net wants to give a "women's point of view", describes itself as "new magazine for women who think" and has a clear emphasis on women and art/culture/book reviews, also publishing book excerpts, more popular topics (fashion, horoscope), but also feminist news, women's equality, motherhood/body politics, health, feminism/gender, politics and society, LGBTQ, interviews etc. In January 2011 femka.net started to publish a quaterly print magazine; the first issue is about equality, but contains also articles about motherhood, book reviews, society, politics, feminist news, LesBiQueer, gender/feminism, herstory, but also more popular parts like events and horoscope, etc. Issue #2/3 is devoted to the III European Women's Congress and publishes contributions by the participants of the congress; an electronic version of the print magazine is also published on the website

Statement:

FEMKA.net jest serwisem internetowym kwartalnika FEMKA – pierwszego kobiecego magazynu spoleczno-politycznego.

Kim jest Femka? To lajtowa feministka, która przeważnie uważa, że nią nie jest, choć w bliższej rozmowie okazuje się, że poglady ma feministyczne, jest osobą samodzielną i potrafiącą o siebie zadbać, ale… nie podoba jej się obciążenie słowa feministka. Jak twierdzi prof. Magdalena Środa to beneficjentka feminizmu – czerpiaca z niego korzyści, ale sie do niego nie przyznawająca. Femka jest kładką pomiedzy feministakami i tymi, które uważają, że nimi nie są.

Serwis jest miejscem autorskim, publikujemy teksty nigdzie wcześniej nie publikowane. Wyjątkiem są fragmenty książek publikowane w dziale Femart. Wielkość tekstu to 3ooo – 5000 znaków.

Zapraszamy również do przesyłania relacji ze spotkań, konferencji czy innych przedsięwzięć poświęconych kobietom, wydarzeń kulturalnych, koncertów, wernisaży; recenzji książek, filmów, spektakli teatralnych, wystaw. Wielkość recenzji i relacji: 2000 – 3000 znaków. W przypadku relacji powinno być załączone przynajmniej jedno zdjęcie.

Jeśli jesteś zainteresowana publikacją swych tekstów na łamach Femki, przyślij konkretny tekst, który chciałabyś zamieścić na łamach serwisu. Jeśli tekst nas zainteresuje – skontaktujemy się z Tobą.

from issue #1 of Femka magazine:

Pomysł magazynu dla kobiet pojawił się w mojej głowie jeszcze w ogólniaku, po prze­czytaniu książki z motywem magnata praso­wego, który wpadł na pomysł wydania czaso­pisma dla kobiet. I oczywiście z sukcesem je wydał. Pomyślałam sobie wtedy, jakie to fajne – wpadać na różne pomysły i je realizować. Ja też tak chcę.

Po I Kongresie Kobiet rozmawiałyśmy z Magdą Środą o kobie­tach, które brały w nim udział i go współtworzyły. Magda była zadziwiona, że działają odważnie niczym sufrażystki, a jednak uparcie twierdzą, że nie są feministkami. Na co odpowiedziałam, że to takie FEMKI. Kobiety wyzwolone, wiedzące czego chcą, samodzielne, potrafiące walczyć o swoje prawa – książkowy opis feministki. Jednak z powodu stereotypów, jakimi to słowo jest obciążone i wręcz niepoważnego traktowania w różnych kręgach, uważają tą nazwę za coś niestosownego i boją się przypięcia im łatki feministki.

Oddajemy w Wasze ręce czasopismo skierowane właśnie do takich „nie-feministek”, których nie interesuje dyskurs akade­micki, ale czują klimat samodzielności, niezależności i chcą poczytać coś na poziomie, w lekkiej formie, zamiast oglądać tylko zdjęcia wychudzonych modelek i czytać porad typu: jak kobietę dojrzałą przemienić w nastolatkę, żeby podobała się mężczyznom.

Chcemy w Femce pokazywać rzeczywiste kobiety, a nie nieistniejące, przerobione przez programy graficzne ideały kobiecej urody. Pamiętam minę jednej pani, która z tęsknotą patrzyła na zrobioną na bóstwo pop kultury modelkę na okładce jakiegoś magazynu. I coraz bardziej otwierały się jej oczy, kiedy w trakcie rozmowy dowiedziała się, że to efekt retuszu w programie graficznym i pracy sztabu kosmetyczek, fryzjerek, wizażystek, które po każdym ujęciu poprawiają odstający kosmyk włosów czy puder, który zdmuchnęła dmuchawa podnosząca włosy modelki. Na koniec pani popatrzyła na mnie jak na ufo i widać było, że spada z niej całe napięcie i odzyskuje siebie. Uwielbiam to uczucie, kiedy ludzie są niczym wytrąceni ze snu i zaczynają dostrzegać siebie i czuć radość z tego kim są.

Będziemy w Femce pisać o sprawach ważnych i mniej waż­nych, ale wszystko będzie opisane z kobiecej perspektywy, bo Femka to Kobiecy Punkt Widzenia.

Zespół redakcyjny jest młody, więc pojawiają się i szalone pomysły, które – jeśli tylko są możliwości – staramy się wprowa­dzać w życie. Zatem pewnie nie raz Was zaskoczymy. A pra­gniemy Wam dać to co najlepsze – uśmiech w codzienności.

Marzena Chińcz – redaktor naczelna i wydawca Femki

Location

Warsaw
Poland
52° 13' 46.8336" N, 21° 0' 44.0244" E
Names of Producers/organizers/editors/creators: 
Fempress; various contributors supervised by an editorial group editor in chief: Marzena Chińcz
Timerange, Issue-nr, ...: 
e-zine: 2008 - now, magazine: 2011 - now
Language of project: 
Polish
Image: 
Topic: 
Art
Grassroots media in Europe
History & memory
LGBT and queer issues
Reproductive rights